Najkrótszy szlak na Lubań z Przełęczy Snozka z dziećmi
Lubań to jeden z bardziej widokowych szczytów w Gorcach, który dzięki wieży widokowej oferuje rozległą panoramę. To doskonały cel wędrówki o każdej porze roku, choć wiosną oraz jesienią bywa tam najpiękniej. Najkrótszy szlak na Lubań prowadzi z Przełęczy Snozka i to naszym zdaniem najdogodniejsza opcja na wędrówkę z dziećmi.
Na Lubań prowadzą następujące szlaki:
* szlak niebieski z Przełęczy Snozka (opis szlaku w wersji zimowej
tutaj).
* szlakiem zielonym z Grywałdu
* szlakiem czerwonym z Krościenka nad Dunajcem
* szlakiem zielonym z Tylmanowej
* szlakiem niebieskim z Ochotnicy Dolnej (opis szlaku w wersji letniej
tutaj)
* szlakiem żółtym z Kluszkowców
* szlakiem zielonym z Ochotnicy Dolnej
Mapa z przebiegiem szlaku na Lubań z Przełęczy Snozka
Gdzie zaparkować samochód?
Auto można zaparkować na darmowym parkingu na Przełęczy Snozka (GPS: 49.45104,
20.31830). Parking jest sporych rozmiarów, ale szybko się zapełnia i warto to
wziąć pod uwagę.
Opis szlaku na Lubań z Przełęczy Snozka z dziećmi
Szlak z Przełęczy Snozka na szczyt Lubania to najkrótsza z dostępnych opcji. Do celu należy podążać zgodnie z oznaczeniami szlaku niebieskiego. Do przejścia jest 5,5 kilometra w jedną stronę, co zgodnie z mapą zajmuje ok. 2 godziny i 20 minut. Z doświadczenia możemy jednak powiedzieć, że na szczyt można dojść w dwie godziny. My na tę trasę wybraliśmy się z dwójką dzieci w wieku 13 i 6 lat.
Przez pierwsze 1,5 kilometra szlak biegnie łagodnie szeroką, szutrową drogą u podnóża góry Wdżar, gdzie w sezonie letnim działa Bike Park Kluszkowce, a zimą stok narciarski. Ten fragment szlaku jest bardzo widokowy. Już stojąc na parkingu można ujrzeć panoramę Tatr, a nieco dalej odsłaniają się Trzy Korony, jezioro Czorsztyńskie i oczywiście Lubań, który łatwo rozpoznać po rzucającej się w oczy wieży widokowej. Potem szlak wkracza do lasu i rozpoczyna się podejście, które do ruin bacówki nie jest szczególnie forsujące.
Najbardziej wymagający fragment szlaku znajduje się za ruinami bacówki. Po jej minięciu trzeba zmierzyć się ze stromym podejściem. Na szczęście nie jest ono bardzo długie, a po jego pokonaniu jest się już na miejscu. W pierwszej kolejności wkracza się na rozległą polanę, gdzie latem działa baza namiotowa, a następnie po krótkim spacerze dociera się pod wieżę widokową.
Wieża widokowa na Lubaniu jest jedną z czterech wież w gminie Ochotnica Dolna, która bierze udział w akcji "Zdobądź 4 wieże". O tej akcji więcej pisaliśmy w odrębnym wpisie (tutaj). Wieża ma 30 metrów wysokości i można z niej ujrzeć Tatry, jezioro Czorsztyńskie, Pieniny, Gorce oraz Magurę Spiską. Polana w okolicy wieży sprzyja piknikom i leżeniu na trawie, więc przed obraniem drogi powrotnej warto z tego skorzystać. W miejscu gdzie mieści się baza namiotowa jest miejsce na ognisko, są też drewniane stoły i ławy.
Powrót na Przełęcz Snozka odbywa się tym samym szlakiem. Trasa w dół nie powinna zająć więcej niż 1,5 godziny. Po zejściu w dół polecamy zajrzeć do Zajazdu Zima, można tam coś zjeść lub napić się kawy, płatność jednak możliwa jest tylko gotówką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz