Muzeum Wsi Kieleckiej - Park Etnograficzny w Tokarni z dziećmi- godziny otwarcia, bilety wstępu, zwiedzanie
Park Etnograficzny w Tokarni będący częścią Muzeum Wsi Kieleckiej to jedno z tych miejsc w Górach Świętokrzyskich, którego nie można pominąć, a które zachwyci każdego kto lubi tego typu podróże w czasie. Park Etnograficzny w Tokarni poświęcony jest w całości drewnianej architekturze Kielecczyzny. Zachwyca zarówno zgromadzonymi tam obiektami, jak i swoją powierzchnią, a spacer po nim spodoba się nie tylko dorosłym, dzieci także będą tym miejscem oczarowane.
Jak dojechać do Parku Etnograficznego w Tokarni?
Park Etnograficzny w Tokarni będący częścią Muzeum Wsi Kieleckiej znajduje się w pobliżu S7 łączącej Kraków z Warszawą, położony jest mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Jędrzejowem, a Kielcami. Od Kielc oddalony jest o zaledwie 20 kilometrów. Z Krakowa można tutaj dojechać autem w około 1,5 godziny.
Godziny otwarcia i bilety wstępu do Parku Etnograficznego w Tokarni
Skansen czynny jest przez cały rok, godziny otwarcia uzależnione są jednak od pory roku, więc najlepiej sprawdzać je na oficjalnej stronie muzeum (tutaj). W szczycie sezonu, czyli od maja do września skansen można zwiedzać w godzinach od 10:00 do 18:00. Ceny biletów również uzależnione są od pory roku i w 2024 wyglądało to następująco:
W sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października):
* bilet normalny 20,00 zł
* bilet ulgowy 14,00 zł
* bilet rodzinny (2+2) 56,00 zł
* posiadacze karty seniora 8,00zł
* dzieci do lat 7 mają wstęp darmowy
W sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca):
* bilet normalny 13,00 zł
* bilet ulgowy 8,00 zł
* bilet rodzinny (2+2) 30,00 zł
* posiadacze karty seniora 5,00zł
* dzieci do lat 7 mają wstęp darmowy
W poniedziałek wstęp do skansenu jest bezpłatny, ale nie ma możliwości podziwiania wnętrz poszczególnych obiektów.
Gdzie zaparkować samochód?
Wybierając się do Parku Etnograficznego w Tokarni samochodem można zaparkować je na dużym, darmowym parkingu w pobliżu wejścia na teren skansenu (GPS: 50.76217, 20.43877).
Kilka słów o Parku Etnograficznym w Tokarni
Skansen został powołany do życia w 1976 roku (oficjalnie otworzono go w 1986 roku) w celu ochrony najcenniejszych zabytków architektury drewnianej Kielecczyzny. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać skansen jest bardzo rozległy, zajmuje 65ha powierzchni, z czego 20ha to przepiękny las. Na terenie tego niesamowitego muzeum na świeżym powietrzu rozmieszczono około 100 obiektów (uwzględniając małą architekturę), w większości pochodzących z XIX wieku, które prezentują budownictwo wiejskie, małomiasteczkowe oraz dworskie. W wielu zabytkowych obiektach znajdują się stałe ekspozycje wyposażenia wnętrz, co pozwala poznać warunki życiowe poszczególnych grup społecznych. Można więc zajrzeć do chałupy aptekarza, lekarza, krawca, zobaczyć warsztat stolarki, czy też szewski, a także obejrzeć imponujące wnętrze dworu. To jednak nie wszystko. Na terenie Muzeum znajdują się również wiatraki oraz drewniane młyny wodne. Jest też przepiękny, drewniany kościół, w którym można wziąć ślub.
Zwiedzanie Parku Etnograficznego w Tokarni
Na zwiedzanie skansenu trzeba przeznaczyć minimum 3 godziny, a można tam spędzić nawet cały dzień, a dzięki ofercie gastronomicznej (tuż obok skansenu mieści się restauracja Wilaneska) nie trzeba nigdzie daleko odchodzić, by smacznie zjeść. Po Parku Etnograficznym można poruszać się w dowolnym kierunku, warto jednak zaopatrzyć się w mapę z zaznaczonymi wszystkimi punktami, która w znaczący sposób ułatwia nawigację. Wybierając się do Parku Etnograficznego w Tokarni warto śledzić wydarzenia odbywające się na terenie skansenu, bo odbywa się tam wiele ciekawych, plenerowych imprez, podczas których można np. skosztować regionalnej kuchni, bądź nabyć przepiękne rękodzieło wykonane przez lokalnych wystawców. Kalendarz imprez można śledzić na oficjalnej stronie skansenu, dostępny jest on tutaj. Na uwagę zasługują takie wydarzenia jak: Kiermasz Wielkanocny, Świętokrzyski Festiwal Smaków, Święto Chleba, Dożynki oraz Kiermasz Bożonarodzeniowy.
Park Etnograficzny w Tokarni to fantastyczne miejsce, gdzie można poczuć klimat dawnej, polskiej wsi. My uwielbiamy takie podróże w czasie, a więc w skansenie w Tokarni spędziliśmy naprawdę przyjemny dzień. Skansen jest przepiękny, zadbany i prowadzony z wielkim zaangażowaniem. Nic więc dziwnego, że pojawił się jako tło w kilkunastu produkcjach filmowych, w tym w najnowszym filmie "Sami swoi. Początek" z 2024 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz