Burano, Murano w jeden dzień z dziećmi
Burano i Murano to dwie, niewielkie wyspy znajdujące się niedaleko Wenecji. Na obie można dostać się jedynie drogą morską, co umożliwiają słynne vaporetto, które w regionie Wenecji pełnią rolę wodnych tramwajów. Burano zaskakuje intensywnymi kolorami budynków oraz słynie z przepięknych koronek, zaś Murano to przede wszystkim piękne szkło, które powstaje w tamtejszych manufakturach. Obie wyspy idealnie sprawdzą się na wycieczkę z dziećmi.
Jak dotrzeć na Murano i Burano?
Na Murano i Burano można dostać się jedynie drogą morską. A opcji jest kilka, wszystko jednak będzie zależeć od tego jakie miejsce wybierzemy na naszą bazę wypadową.
- Jeśli naszą bazą wypadową będzie Mestre, albo sama Wenecja, to najprościej będzie popłynąć najpierw na Murano, potem na Burano z Wenecji. Na obie wyspy pływają bezpośrednio vaporetto numer 12 oraz 14. Vaporetto numer 12 płynie między innymi z przystani F.te Nove, a vaporetto numer 14 płynie między innymi z przystani S. Marco-San Zaccaria. Pomiędzy Wenecją, a Murano kursują też inne numery vaporetto, na przykład 4.2 oraz 4.1, które zatrzymują się między innymi na przystani F.te Nove.
- Jeśli naszą bazą wypadową będą okolice Treporti, Jesolo lub Ca'Savio to stamtąd najlepiej płynąć najpierw na Burano. Opcje są dwie. Można skorzystać z vaporetto numer 12 lub 14, które odpływają z przystani Punta Sabbioni oraz Treporti.
Wszystkie połączenia vaporetto można sprawdzić w google maps, wystarczy przełączyć się na nawigację transportem publicznym. My z tej opcji często i bardzo chętnie korzystamy i zdecydowanie ułatwia nam ona przemieszczanie się.
Bilety na vaporetto
Jeśli planujemy odwiedzić Murano i Burano, a być może także inne wyspy takie jak Lido czy Torcello najlepiej jest zakupić bilet całodniowy, a może nawet kilkudniowy, w zależności od planów. Bilet ten jest ważny na wszystkie vaporetto pływające po Wenecji, a także na vaporetto pływające na wspomniane wyspy. Opcje biletów są następujące:
- Bilet jednodniowy za 25 EUR
- Bilet dwudniowy za 35 EUR
- Bilet trzydniowy za 45 EUR
- Bilet siedmiodniowy za 65 EUR
Są też bilety jednorazowe, ważne przez 75 minut i ich koszt to 9,5 EUR. Dzieci do 5 roku życia podróżują bezpłatnie, a dzieci powyżej tego wieku płacą za bilety tyle samo co osoba dorosła.
Zwiedzanie Burano i Murano
Odkrywanie Burano i Murano zaczęliśmy od Burano, gdzie dopłynęliśmy vaporetto numer 12 z przystani Treporti. W związku z tym, że obie wyspy cieszą się dużą popularnością swoją przygodę z Burano rozpoczęliśmy już przed 9:00. Dzięki temu mogliśmy przez około dwie godziny cieszyć się niemal pustymi uliczkami. Na Burano nie mieliśmy żadnego, większego planu. Chcieliśmy po prostu pospacerować po tej niewielkie wyspie, odbijając w każdy zakątek, który przykuł naszą uwagę. Burano przedzielone jest trzema kanałami, przez które poprzerzucane są piesze kładki, a więc spacer po wyspie jest przyjemny i pozwala pozachwycać się kolorowymi domkami, z których słynie wyspa.
Będąc w Burano z pewnością nie jednej osobie nasunie się pytanie, skąd takie intensywne, żywe kolory? Podobno wszystko jest powiązane z rybakami i pojawiającą się w Lagunie Weneckiej mgłą. Te rzucające się w oczy kolory miały pomagać rybakom bezpiecznie wrócić do ich domów, nawet podczas mglistych dni. Według innej teorii kolory domów miały pomóc w rozszyfrowaniu kto w nich mieszka. Wiele osób posiadało to samo nazwisko, a więc by się wyróżnić malowali domy na charakterystyczny kolor. Bez względu na to co było rzeczywistą przyczyną tych bajecznych barw, Burano jest naprawdę przepiękne, a płynąc w kierunku wyspy przekonaliśmy się na własne oczy, że widoczna jest ona z daleka. Burano to jednak nie tylko kolorowe domki. Wyspa słynie też z koronek, a więcej o tradycji koronkarskiej można dowiedzieć się odwiedzając Museo del Merletto, czyli Muzeum Koronek.
Z Burano płynnie przemieściliśmy się na Murano, korzystając z vaporetto numer 12. W Murano byliśmy około południa a więc wyspa tętniła życiem i nie brakowało chętnych na spacer wzdłuż kanału Rio dei Vetrai. To właśnie przy nim mieści się mnóstwo kawiarenek, pizzerii oraz sklepików z pamiątkami, w których można zakupić piękne wyroby ze szkła, a oglądanie tych wszystkich cudnych przedmiotów to sama przyjemność.
Kiedyś technika produkcji szkła w Murano była pilnie strzeżona i objęta tajemnicą, dziś można udać się na jeden z licznych pokazów i zobaczyć proces dmuchania szkła na własne oczy. Można też zajrzeć do Museo del Vetro, czyli Muzeum Szkła, by pogłębić swoją wiedzę w tym temacie. Szkło z Murano, zwane także szkłem weneckim to zdecydowanie największa wizytówka tej wyspy. Trzeba jednak uważać, by nie kupić tańszej, chińskiej podróbki.
Murano nie jest już tak kolorowe jak Burano, ale z pewnością wyspie nie można odmówić uroku. Nas trochę przytłoczyła ilość turystów, dlatego chętnie odbijaliśmy z utartych szlaków, błądząc mniej uczęszczanymi drogami i zaglądając do okien mijanych hut szkła. Z Murano bez problemu, w zaledwie kilkanaście minut, można przedostać się do Wenecji, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, by Burano, Murano oraz Wenecję zobaczyć w jeden dzień.
Burano i Murano to dwie zupełnie różniące się od siebie wyspy, które zdecydowanie warto zobaczyć. Ze względu na ich popularność polecamy wybrać się na nie w godzinach porannych, gdy są one jeszcze senne i spokojne. Warto też rozważyć na nich nocleg, by przekonać się jak się one zmieniają gdy odpływają z nich jednodniowi turyści. My na Burano oraz Murano byliśmy po raz pierwszy i cieszymy się, że wreszcie tutaj dotarliśmy.
Pozostałe wpisy z Włoch dostępne są tutaj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz