Na Policę i Halę Krupową z Mosornego Gronia z dzieckiem
12/01/2023
2
aktywnie z dziećmi
,
Beskid Żywiecki
,
Beskidy
,
Góry
,
góry z dzieckiem
,
Małopolska
,
w góry z dzieckiem
W poszukiwaniu pięknych, jesiennych pejzaży wyruszyliśmy w Beskid Żywiecki. Wstępnie planowaliśmy tylko Policę, ale w drodze do Zawoi nasz plan uległ małym zmianom i ostatecznie dotarliśmy aż pod schronisko na Hali Krupowej, które przywitało nas iście malowniczymi panoramami.
Mosorny Groń, górna stacja wyciągu (szlak żółty)- Cyl Hali Śmietanowej (szlak czerwony)- Polica (szlak czerwony)- Złota Grapa (szlak czerwony i zielony)- Kocia Łapa- Schronisko PTTK na Hali Krupowej (szlak czarny)- Przełęcz Kucałowa (szlak żółty i niebieski)- Las Misków Brzeg (szlak niebieski)- Sucha Góra
Na Policę prowadzą następujące szlaki:
* szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki
* szlak niebieski z Przełęczy Zubrzyckiej
* szlak żółty, a następnie czerwony z Mosornego Gronia
Do schroniska na Hali Krupowej prowadzą następujące szlaki:
* szlak czarny z Sidziny Wielkiej Polany (o tym szlaku więcej pisaliśmy tutaj)
* szlakiem niebieskim z Suchej Góry (jest to najkrótszy szlak)
* szlakiem zielonym z Sidziny
* szlak czerwony z Bystrej
* szlak żółty z Juszczyna Górnego
* szlak żółty, a następnie czerwony z Mosornego Gronia przez Policę
Widoki z kolejki linowej na Mosorny Groń |
Gdzie zaparkować samochód startując na Mosornym Groniu?
Auto można zaparkować na parkingu przy dolnej stacji kolejki linowej na Mosorny Groń (GPS: 49.61350, 19.55242). Parking jest bezpłatny, ale ze względu na funkcjonujący tam bike park może być ciężko z miejscem, co warto wziąć pod uwagę.
Podejście na Halę Śmietanową |
Kolej linowa na Mosorny Groń
By w znaczący sposób skrócić podejście, a tym samy dystans do pokonania, na Mosorny Groń można wjechać wyciągiem, co z pewnością będzie nie lada atrakcją dla towarzyszących nam dzieci. Godziny pracy wyciągu uzależnione są od pory roku i najlepiej sprawdzać je na oficjalnej stronie Polskich Kolei Linowych. Można tam również sprawdzić aktualny cennik biletów. Bilety można kupić online, bądź w kasie. Na Mosorny Groń wjeżdża się czteroosobowymi kanapami.
Wiata turystyczna na Hali Śmietanowej |
Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej na Policy |
Opis szlaku do schroniska na Hali Krupowej przez Policę
Szlak z Mosornego Gronia do schroniska na Hali Krupowej ma około 7 kilometrów długości, a czas przejścia zgodnie z mapą szacowany jest na około 2,5 godziny. Trasa w dłużej mierze jest łatwa i niewymagająca, ale nie oznacza to, że pozbawiona jest podejść. Najbardziej wymagający odcinek trasy to fragment szlaku żółtego, który rozpoczyna się za rozejściem szlaku żółtego oraz niebieskiego i kończy się na Hali Śmietanowej. Tam trzeba zmierzyć się z dość wymagającym podejściem.
Polica |
Szlak w dłużej mierze biegnie lasem. Nie jest jednak pozbawiony widoków. Na pierwsze z nich nie trzeba czekać zbyt długo, bo roztaczają się one z Mosornego Gronia, gdzie znajduje się wieża widokowa. Kolejna porcja znakomitych widoków rozpościera się z Hali Śmietanowej, gdzie znajduje się wiata turystyczna z miejscem na ognisko. Kolejne piękne widoki można podziwiać z Policy, a wisienką na torcie są panoramy roztaczające się z okolic schroniska na Hali Krupowej. Tam zdecydowanie warto wejść na niewielkie wzniesienie zwane Kocią Łapą, potem trzeba się zatrzymać na Przełęczy Kucałowej, by ostatecznie dotrzeć do schronisk, z tarasu którego można podziwiać Tatry.
Kocia Łapa |
Widoki z Kociej Łapy |
Choć schronisko nazywane jest schroniskiem na Hali Krupowej, tak naprawdę umiejscowione jest w dolnej części Hali Kucałowej, a Hala Krupowa znajduje się w zupełnie innym miejscu, przy zielonym szlaku z Sidziny. Będąc na Policy warto podejść pod krzyż oraz pomnik w kształcie lotniczego ogona upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej, która miała miejsce na północnych stokach Policy w 1969 roku. W katastrofie tej zginęło 53 osoby, a jej przyczyny nie są jasne po dziś dzień, choć teorii na ten temat nie brakuje.
Schronisko na Hali Krupowej |
Po dotarciu do schroniska na Hali Krupowej trzeba podjąć decyzję dotyczącą drogi powrotnej. My postanowiliśmy rozdzielić się. Tomek tą samą drogą wrócił po auto, a ja z młodszym zeszłam do Suchej Góry, gdzie ponownie się spotkaliśmy. Tym oto sposobem mogliśmy nieco dłużej odpocząć pod schroniskiem i zejść w dół inną trasą, co z pewnością dla dzieci będzie dużo bardziej atrakcyjne. Jeśli jednak taka opcja nie wchodzi w grę, to do Zawoi trzeba wrócić po swoich śladach. W dół oczywiście można znów zjechać kolejką.
W ostatnim czasie zastanawiałam się nad jakimś ciekawym wypadem na wiosnę. I chyba już wiem, gdzie pojadę :)
OdpowiedzUsuńPolecamy! Trasa przyjemna a widoki piękne 😍 Pozdrawiamy!
Usuń