Grodzisko z Poznachowic Górnych
1/10/2022
0
aktywnie z dziećmi
,
Beskid Wyspowy
,
Beskidy
,
Góry
,
góry z dzieckiem
,
Korona Beskidu Wyspowego
,
Małopolska
,
w góry z dzieckiem
Jak najlepiej wykorzystać świąteczny czas? Zamiast siedzieć przy stole można wybrać się w góry, a jeśli jeszcze sprzyja ku temu pogoda, to tym bardziej warto taki dzień w pełni wykorzystać. Tak więc zrobiliśmy i w drugi dzień świąt wyruszyliśmy po naszą kolejną koronę do Korony Beskidu Wyspowego.
Poznachowice Górne, Pomnik Pamięci AK (szlak niebieski)- Grodzisko (szlak niebieski)- Poznachowice Górne, Pomnik Pamięci AK
Jak dotrzeć na Grodzisko?
Przez Grodzisko przebiega tylko jeden szlak turystyczny, oznaczony kolorem niebieskim. Na szczyt można wyruszyć od strony Poznachowic Górnych, z przysiółka Borsuki lub ze wsi Dąbie idąc najpierw szlakiem czarnym, do skrzyżowania szlaków pod Grodziskiem, a następnie szlakiem niebieskim.
My wybraliśmy wariant od strony Poznachowic Górnych, a na szlak wyruszyliśmy z miejsca, gdzie odbijał on z drogi asfaltowej na leśną ścieżkę.
Gdzie zaparkować samochód startując na Grodzisko z Poznachowic Górnych?
Auto można zaparkować na poboczu drogi. Jest tam niewielka zatoczka, dokładnie w miejscu, gdzie szlak odbija z asfaltowej drogi (GPS: 49.821435, 20.142482).
Zatoczka w pobliżu miejsca gdzie niebieski szlak odbija do lasu |
Miejsce gdzie niebieski szlak skręca w las |
Opis szlaku na Grodzisko
Z punktu, z którego wystartowaliśmy, zgodnie z mapą na Grodzisko powinniśmy dotrzeć w około pół godziny. Nam wyszło oczywiście nieco więcej, ale nasze tempo było dostosowane do wędrującego z nami 3,5-latka. Do przejścia mieliśmy niecały kilometr, ale od samego początku podchodziliśmy pod górę, przez las. Trasa nie jest szczególnie widokowa, choć w okresie zimowym co nieco wyłania się spomiędzy drzew. Wierzchołek Grodziska jest całkowicie zalesiony, a na szczycie znajdują się resztki dawnego grodziska o owalnym kształcie, które otoczone jest wałem. Znajduje się tam również symboliczna mogiła partyzantów oraz krzyż z tablicą informacyjną, który stanął na szczycie w celu upamiętnienia walk partyzanckich, który miały tam miejsce w okresie II wojny światowej.
Na szczycie Grodziska zrobiliśmy kilkunastominutową przerwę, a potem tą samą trasą wróciliśmy do miejsca, gdzie stał nasz samochód. Cała wycieczka zajęła nam około dwie godziny, więc to świetna opcja na krótkie, zimowe dni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz