Szczebel z Przełęczy Glisne- Korona Beskidu Wyspowego
1/12/2021
4
Beskid Wyspowy
,
Beskidy
,
Góry
,
góry z dzieckiem
,
góry zimą
,
Korona Beskidu Wyspowego
,
Małopolska
,
w góry z dzieckiem
Szczebel to był drugi szczyt, na który wybraliśmy się w ramach Korony Beskidu Wyspowego- Beskidzkie Wyspy. Jest on bardzo dobrze znany paralotniarzom, którzy ze znajdującego się nieopodal szczytu punktu widokowego wzbijają się w powietrze. My na Szczeblu byliśmy po raz pierwszy i musimy przyznać, że miejsce to miło nas zaskoczyło i z pewnością jeszcze nie raz tam zawitamy.
Widoki ze Szczebla |
Na Szczebel prowadzą następujące szlaki turystyczne:
* szlak czarny ze wsi Lubień przechodzący obok jaskini Zimna Dziura
* szlak czarny z Kasinki Małej, miejscami stromo pnący się pod górę
* szlak zielony z Przełęczy Glisne
My ze względu na naszego prawie 3-latka, który na Szczebel wędrował na własnych nóżkach, zdecydowaliśmy się na szlak zielony z Przełęczy Glisne, który jest najkrótszy i oferuje najłagodniejsze podejście. Przy okazji warto wspomnieć, że przez Przełęcz Glisne przebiega także czerwony szlak prowadzący na Luboń Wielki (szczegółowy opis szlaku dostępny tutaj).
Początek szlaku z Przełęczy Glisne |
Gdzie zaparkować auto?
Na Przełęczy Glisne znajdują się dwa, prywatne parkingi. Jeden tuż przy drodze (GPS: 49.666417, 20.006961), drugi nieco dalej przy zielonym szlaku (GPS: 49.666883, 20.007857). Parkingi są płatne, a opłata wynosi 10 zł za dzień. To na chwilę obecną najdogodniejsze miejsce, gdzie można zostawić swój samochód i wyruszyć na szlak.
Jedno z podejść na Szczebel |
Opis trasy z Przełęczy Glisne na Szczebel
Początkowo zielony szlak na Szczebel prowadził nas asfaltową, a następnie betonową drogą sukcesywnie wznoszącą się do góry. Im wyżej podchodziliśmy, tym piękniejsze odsłaniały się widoki, między innymi na Luboń Wielki z charakterystycznym dla tego miejsca schroniskiem. Gdy minęliśmy ostatnie domy widoki skończyły się, a my wkroczyliśmy do lasu. Typową, leśną ścieżką skierowaliśmy się w stronę pierwszego, charakterystycznego punktu na trasie, czyli Małej Góry. Szczyt Małej Góry jest zalesiony i niestety nie oferuje żadnych widoków, na te trzeba jeszcze trochę zaczekać. Nasza trasa w zasadzie biegła dość łagodnie pod górę, miejscami była jednak poprzecinana bardziej wyraźnymi podejściami. Za Małą Górą czekał nas zupełnie płaski odcinek, a potem najbardziej wymagające, ostatnie podejście, które doprowadziło nas na szczyt Szczebla.
Ostatnie podejście tuż przed szczytem |
Zgodnie ze szlakowskazem umieszczonym na Przełęczy Glisne wejście na Szczebel zajmuje około godziny. Nam wyszło o pół godziny więcej, ale nasz synek całą drogę do góry pokonał sam. Ze Szczebla roztaczają się przepiękne widoki, można stąd ujrzeć Tatry oraz malownicze Beskidzkie Wyspy takie jak: Ćwilin, Śnieżnicę, czy też Lubogoszcz. Koniecznie trzeba też podeść na drugi punkt widokowy, znajdujący się nieco poniżej szczytu (przebiega obok niego czarny szlak prowadzący w stronę Lubnia), z którego startują paralotniarze. Widoki stamtąd są dużo bardziej rozległe, a przez to jeszcze piękniejsze. Na Szczeblu ustawiono drewniane ławy, stoły, wyznaczono także miejsce na ognisko i ku naszej radości trafiliśmy na turystów, którzy akurat je rozpalili, co oczywiście w znaczący sposób wpłynęło na długość naszej przerwy.
Nasza druga Korona Beskidu Wyspowego |
Na Szczeblu spędziliśmy ponad godzinę, po której ruszyliśmy w drogę powrotną. Postanowiliśmy jednak rozdzielić się, męska część ekipy zeszła tym samym szlakiem na Przełęcz Glisne, a damska poszła szlakiem czarnym do Kasinki Małej, gdzie ponownie się spotkaliśmy. Zejście tą trasą trochę nas zaskoczyło, bo okazało się naprawdę strome, więc to zdecydowanie nie jest szlak z małymi dziećmi. Warto jednak rozważyć go ze starszymi wędrowcami, dla których zejście tamtędy będzie stanowić wyzwanie.
Zejście czarnym szlakiem do Kasinki Małej |
I pięknie!
OdpowiedzUsuńSzczebel bardzo pozytywnie nas zaskoczył :)
UsuńWybieram się właśnie z dzieciakami na Szczebel. Chciałam zapytać o parkingi, czy możecie padać gdzie konkretnie się one znajdują i czy w razie braku miejsc można stawać na poboczu wzdłuż drogi?
OdpowiedzUsuńParkingi znajdują się dokładnie tutaj GPS: 49,6669163, 20,0073829. One są dokładnie na Przełęczy Glisne, nie da się ich przeoczyć. Na poboczu drogi nie da się zaparkować bo z tego co pamiętam jest zakaz., nie powinno być jednak problemu z miejscem. Pozdrawiamy!
Usuń