Skansen w Wygiełzowie- Małopolska z dziećmi

Skansen w Wygiełzowie, a właściwie Nadwiślański Park Etnograficzny, to jedno z tych miejsc na mapie Małopolski, do którego po prostu trzeba się wybrać. Znajduje się on u podnóża zamku Lipowiec i pozwala zobaczyć 25 cennych zabytków budownictwa drewnianego pochodzącego z XVII, XVIII i XIX wieku. 


Na terenie skansenu można zobaczyć nie tylko chałupy, spichlerze, czy stodoły, ale także drewniany kościół z Ryczowa pochodzący z 1623 roku oraz dzwonnicę alarmową z Nowej Góry z 1778 roku. To co nam najbardziej przypadło do gustu to możliwość zajrzenia praktycznie do każdego ze znajdujących się tam obiektów, gdzie wewnątrz skrywało się wiele interesujących przedmiotów.



Młyn z Sadka

Plebania z Bęczyna z 1892 roku

W domu z Chrzanowa można zobaczyć warsztat garncarski, w chałupie z Podolsza znajdują się dwie wystawy "Święcone w domu wójta" oraz "Dawny sprzęt gospodarstwa domowego", w domu bogatego chłopa z Przeciszowa znajduje się wiejska klasa oraz warsztat wikliniarski, a w chałupie z Rozkochowa można zobaczyć najstarszy typ zagrody jednobudynkowej, która łączy pod jednym dachem zarówno część mieszkalną, jak i oborę dla bydła. 


Chałupa biedoty z Płazy z końca XIX wieku
Wiejska klasa w chałupie z Przeciszowa
Chlewik z Kaszowa z II poł. XIX wieku
Chałupa z Podolsza

Na terenie skansenu znajduje się także olejarnia z Dąbrowy Szlacheckiej pochodząca z II poł. XIX wieku oraz kuźnia z Liszek także z II poł. XIX wieku. Teren wokół skansenu jest zadbany, a spacer pomiędzy poszczególnymi budynkami jest niesamowicie przyjemny. 



Chałupa sołtysia z Przegini Duchownej


Gołębnik
Na koniec koniecznie trzeba zajrzeć do dworu z Drogini z 1730 roku, który należał do zamożnej rodziny Bzowskich. Wewnątrz znajduje się muzeum ze stałą ekspozycją "Mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej" oraz wystawy czasowe. 

Dwór z Drogini






A na koniec kilka informacji praktycznych:
* wejście na teren skansenu jest odpłatne, w 2020 roku ceny biletów kształtowały się następująco: 12zł bilet normalny, 8zł bilet ulgowy
* za bilety wstępu można płacić kartą
* skansen jest czynny przez cały rok, od listopada do lutego w godz. 8:00- 15:00, od marca do października w godz. 8:00-18:00
* przed wejściem do skansenu znajduje się ogólnodostępnym parking

2 komentarze:

Copyright © RODZINNIE DOOKOŁA ŚWIATA , Blogger