Beskid Wyspowy z dziećmi- Łopień
6/11/2018
0
Beskid Wyspowy
,
Beskidy
,
Góry
,
góry z chustą
,
góry z dzieckiem
,
góry z niemowlakiem
,
Małopolska
,
w góry z dzieckiem
Beskid Wyspowy okazał się dla nas idealnym miejscem, by rozpocząć górskie wędrówki w powiększonym składzie. Szlaki nie są zbyt długie, dzięki czemu i my i nasz maluch możemy oswoić się z noszeniem go w chuście. Tak więc gdy zapowiadał się kolejny, słoneczny weekend postanowiliśmy zdobyć jeszcze jeden szczyt Beskidu Wyspowego- Łopień.
Widok na Ćwilin oraz Śnieżnicę z polanki Widny Zrąbek |
Przełęcz Rydza Śmigłego (szlak zielony)- Łopień- Przełęcz Rydza Śmigłego
Na szlak wyruszyliśmy ze znanej już nam Przełęczy Rydza-Śmigłego podążając za zielonymi oznaczeniami szlaku. Zgodnie ze szlakowskazem na szczycie Łopienia powinniśmy się znaleźć mniej więcej po godzinie marszu. Początkowo szliśmy szeroką, leśną droga, a potem leśną ścieżką, która w kilku miejscach pięła się trochę bardziej stromo pod górę, w porównaniu jednak do podejścia na Ćwilin nawet tego nie odczuliśmy.
Początek szlaku prowadzi szeroką, leśną drogą |
Nasz najmłodszy członek drużyny, otulony chustą, przespał całą drogę i obudził się dopiero gdy wkroczyliśmy na Polanę Jaworze na Łopieniu. Piękna i sporych rozmiarów polana była doskonałym miejscem by przetestować na niej naszą nową matę, więc czym prędzej ją rozłożyliśmy i oddaliśmy się błogiemu lenistwu. Do pełni szczęścia brakowało nam tylko jednego, widoków.
Polana Jaworze |
By móc je podziwiać trzeba przejść na południową stronę szczytu, gdzie znajduje się niewielka polanka Widny Zrąbek. Z polany roztacza się malowniczy widok na Ćwilin oraz Śnieżnicę, a także na Dolinę Górnej Łososiny, schodząc kawałek ścieżką w dół, przy dobrej widoczności, wyłaniają się także Tatry. Na polanie znajduje się ołtarz polowy, krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II oraz ławka, my jednak znów wykorzystaliśmy naszą matę :-)
Widoki z Widnego Zrąbka |
Mimo, że otaczające nas widoki były naprawdę przepiękne i moglibyśmy się stąd nie ruszać jeszcze przez długi czas, z oddali zaczęły dochodzić do nas odgłosy nadchciągającej burzy. Nie przepadamy zbytnio za atrakcjami tego typu, więc szybko się zwinęliśmy i udaliśmy się w drogę powrotną. Wracaliśmy dokładnie tym samym szlakiem.
Po 45 minutach znaleźliśmy się ponownie na Przełęczy Rydza- Śmigłego, jak się później okazało udało nam się wrócić do auta na kilkanaście minut przed ulewą, która dopadła nas gdy jechaliśmy już w stronę Krakowa.
Łopień to szczyt o zdobycie którego może pokusić się każdy. Szlak nie jest trudny, ani długi, więc jak najbardziej polecamy go na rodzinne wędrówki.
Cenne wskazówki:
* na Łopień można udać się następującymi szlakami:
- czarnym z Tymbarka
- zielonym z Dobrej
- zielonym z Przełęczy Rydza- Śmigłego
* szlak zielony na Łopień z Przełęczy Rydza- Śmigłego jest szlakiem krótkim i niezbyt wymagającym
* całość przejścia z uwzględnieniem postojów i dłuższej przerwy na szczycie nie powinna nam zająć więcej niż 3 do 4 godzin.
* na Przełęczy Rydza-Śmigłego znajduje się darmowy parking
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz